Logo

Vinný sklípek Mušov

Pro milovníky vína

Titulny obrazok

GUNNERA MANICATA – největší trvalka

Informace o pěstování

(fotografie bohužel nejsou z naší zahrádky, ale během roku něco nafotíme J)

Největší listy, které lze u nás vypěstovat:

Gunnera pochází z vlhkých pralesů And (Chile, Kolumbie, Kostarika), kde její listy dorůstají až 3 metry. Jsou laločnaté, hluboce vrásněné, aby posbíraly veškerou vodu, která po nich stéká přímo do středu rostliny. Vzhledem k velké ploše listů, které odpařují mnoho vody, potřebuje vydatnou zálivku, dokonce miluje zamokřená stanoviště. V zimě je potřeba zajistit odtok vody, aby kořeny neshnily, protože listy odumřou a rostlina nemá jak vodu odpařovat.

Čeští zahradníci doporučují najít pro ni místo s rozptýleným slunečním svitem nebo stín, aby jí slunce nespálilo listy. Dobře zakořeněné rostliny zvládnou půl dne plného slunce (s dostatečnou zálivkou). Hnojením na jaře a v létě dosáhnete větších a sytěji zelených listů a celkového zdravě robustnějšího vzezření rostliny. Běžně uváděná mrazuvzdorná je sice do cca -21°C, s ochranou až do -27°C. Osobně bych byl o něco střízlivější v uváděné mrazuvzdornosti a rozhodně doporučuji kvalitní zimní nakrytí například listím nebo slámou.

Popis: Vytrvalá mohutná bylina, ve své domovině dorůstá výšky až 3 m, průměr rostliny může být 4–5 m. Listy na dužnatých řapících dlouhých až 2,5 m jsou jednoduché, čepel dlanitě dělená s nepravidelně zubatým okrajem, okrouhlého až srdcovitého obrysu, 1,5–2 m široká. Květy jsou oboupohlavné, drobné, nazelenalé, květenstvím je klas 80–120 cm dlouhý. Kvete na jaře, pomalu dozrávající plody jsou kulaté, oranžově červené, o průměru 1–3 mm. Určitě bude tato pozoruhodná dekorativní robustní rostlina přitahovat pozornost v každé zahradě.

Nahodny_obrazokNahodny_obrazokNahodny_obrazok