Logo

Vinný sklípek Mušov

Pro milovníky vína

Titulny obrazok

Fíkovníky na Jižní Moravě, Přibice

(25 km jižně od Brna)

Pěstováním fíkovníků se zabývám cca od roku 1990. Věnuji se pěstování pouze jediné odrůdy, i když mi jich prošlo rukama více. Přesný název odrůdy neznám ale nejspíše se jedná o nějaký klon Turkey. Rostlinu jsem získal od svého strýce, který fíkovníky na jihu Moravy pěstuje od cca od roku 1960. Roste velmi dobře a plodnost je až neskutečná. Již dvouleté rostliny téměř stoprocentně plodí.

Pěstování fíkovníku. Fíkovník Smokvoň - Ficus carica

Složení půdy: - fíkovník není nijak na půdu náročný, ale také nesnáší dobře žádný extrém, roste venku výborně v nekyselých jílovitých půdách. Půda pro výsadbu nemusí být nijak upravována až na malý přídavek zahradnického substrátu v bezprostřední blízkosti vysazovaného kořenového balu.

Stanoviště: - je to subtropická rostlina, rostoucí např. v Chorvatsku, proto potřebuje hodně slunce. Nejlépe se mu daří poblíž zdi směrem na jih.

Zálivka: - po zakořenění rostlin, což se pozná podle dobrého nástupu růstu, zaléváme velice vydatně, má potom obrovské roční přírůstky (běžně kolem metru).

Stříhání: - fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce. Při letní řezu je nutné, ale dbát na ochranu pokožky, protože latex vytékající z ran po odstřižených větvích je agresivní a kůže alergických osob po kontaktu s ním zarudne a svědí.

Účinná ochrana proti mrazu: - keře se slabšími větvemi - ohneme k zemi a zaskládáme balíky slámy, nebo silnou vrstvou listí a chvojí. Větší keř nebo strom - po opadu listí vyřežeme silné neohebné větve a větve nepříliš vyzrálé a slabé. A vše ostatní zakrátíme tak na cca 2,5 m. Větve postupně stáhneme drátem nebo provazy, tak aby zabraly co nejméně místa. Celý svazek větví obalíme do starých kusů textilu, nebo netkanou textilií. Poté dokola ještě zabalíme bublinkovou fólií, ale dbáme na to, aby byla zachována možnost cirkulace vzduchu k rostlině. Zabráníme tak možnému výskytu plísní. Celý tento proces u tak velké rostliny zabere pár hodin, ale vyplatí se to! Fíkovník balíme koncem listopadu, nebo začátkem prosince, čím později, tím lépe - vše ale v závislosti na počasí. Fíkovník by měl být už zabalen na mrazy větší jak -10 St. Rozbalujeme ho počátkem března - zase podle teplot. - 10 St. je kritická hranice. V případě, že je fíkovník zabalen déle, při teplejším počasí, kdy do něj paří slunce, může zevnitř začít plesnivět. Při popsaném zabalení, fíkovník přežije zimu -25 St. bez poškození.

Reakce nezakrytého fíkovníku na venkovní teploty:
-12°C - začínají omrzat konce větví
-17°C - namrzají i silnější větve
-23°C - vymrzne celá rostlina ke kořenům, ale na jaře opět obrazí

Zima 2006/2007 a 2007/2008 nepoškodila žádné nezabalené rostliny, zato zimy 2008/2009 a 2009/2010 si to vynahradily a při u nás nevídaných - 25st omrzly až na kmen. S příchozím jarem, ale opět obráží.

Výskyt chorob a škůdců: - Fíkovník pěstovaný venku netrpí žádnými škůdci nebo chorobami. Při pěstování ve skleníku nebo doma může být výjimečně napaden sviluškou nebo puklicí (štítenkou).

Fíkovník potřebuje: - hodně slunce a vody. Lze jej hnojit běžnými zahradnickými hnojivy např. Kristalon, ale není to nutné. V měsících červenec a srpen sklízíme fíky z první úrody, a když je ještě dlouhý teplý podzim, tak koncem září nastupuje druhá úroda fíků, která končí až příchodem mrazů. Odolnost sazenic z takto pěstovaných fíkovníků se nedá srovnat, oproti řízkům přivezeným z Chorvatska, nebo z holandských řízků prodávaných v supermarketech. Tento fíkovník se nijak neopyluje. Plodí hned 2 rokem. Plody tvoří za každým nasazeným listem. Hodně úspěchů s pěstováním této exotické rostliny!

Připojuji i několik fotografií dokumentujících úspěšné pěstování fíkovníku v Přibicích

fíkovník na dvoře

Dozrávající fíky - 1. úroda

Rašící fíky - polovina května

Dozrávající fíky červenec

Detail zralého fíku (letní úroda)

Dozrávající fíky - počátek října - 2. úroda. Plody jsou již menší, ale jejich množství je až neskutečné.

Sazenice

Rašící mladé fíkovníky ve skleníku - březen. Fotka jen potvrzuje neskutečnou plodnost této odrůdy

Společná fotografie nováckého týmu při natáčení reportáže do pořadu Rady ptáka Loskutáka

Foto z natáčení se Standou Berkovcem.

Kameram při točení detailů rostliny.

Jiná reportáž o tomto fíkovníku byla také např. v pořadu Toulavá kamera na ČT, i v několika novinách a časopisech.

Obvykle mám doma několik rostlin, které mohu nabídnout dalším nadšencům k pěstování této zajímavé rostliny. Kontakt na mě je: meffik@seznam.cz.

Nahodny_obrazokNahodny_obrazokNahodny_obrazok